Tenda Switch 8port Gigabit TEG1109P-8-102W w/4port PoE
Tenda
Features
Specifications
– Indicator – Link/Act, Power exchange capacity – 18 Gbps
– Packet Forwarding Rate – 13.39Mpps
Capacity
– Wire-speed forwarding: Support
– Forwarding mode: Store-forward and cut-through
– Mac Address Table: 16K
– PoE Supply: Port 1 to Port 8 support standard IEEE802.3at/af power( maximum power for each port is 30W), PoE power type is end-span(12+, 36- line pair)
– Dimension: 177.5mm*104mm*26mm(W × D × H)
– Input Voltage: AC:100-240V~ 50/60Hz
– DC:51V /2.0A (Power Adapter Output )
– Power Consumption: in full configuration:<102W
– PoE Power Supply:<92W
– Environment: Operating Temperature: 0℃~40℃ (32℉~104℉)
– Storage Temperature: -40℃~70℃ (-40℉~158℉)
– Operating Humidity: 10%~90% non-condensing
– Storage Humidity: 5%~90% non-condensing